Rektörümüzün 20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı ve Kurban Bayramı Mesajı

Bugün hem Kurban Bayramı’nı, hem de 1974 Kıbrıs Barış Harekatı’nın yıldönümü olan 20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı’nı bir arada kutluyoruz.

Bayramlar; sevgi, saygı ve hoşgörünün kuvvetlendiği, dargınlıkların unutulduğu özel günlerdir. Kurban Bayramı, toplum içinde birlik ve beraberlik duygularını arttırmaya vesile olurken, merhamet etmenin ve paylaşmanın önemini de bizlere hatırlatır.

Bu bayramın dostluk, kardeşlik ve dayanışma duygularının her zamankinden daha çok pekişmesini, başta ülkemiz olmak üzere tüm insanlığa sevgi, barış ve hoşgörünün hüküm sürdüğü günleri müjdelemesini diliyorum. Yapılan ibadetlerin kabul olması dileğiyle, başta Milletimiz olmak üzere tüm İslam âleminin mübarek Kurban Bayramı’nı en içten dileklerimle kutluyor, herkese sevdikleriyle birlikte sağlıklı ve mutlu bir bayram geçirmesini temenni ediyorum.

Dediğim gibi bugün ayrıca, 20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı. Kıbrıs Türkünü esaretten kurtaran, bağımsız bir devlete giden yolun ilk kilometre taşı. Bir devlete sahip olmanın kıymetini bilmeli, onu yaşatmak için bütün gücümüzle mücadele etmeliyiz. Hepimize büyük görev düşüyor.

Hiçbirimiz, Kıbrıs Türk halkının daha uzun yıllar çözümsüzlüğün mağduru olarak kalmasına, hiçbir hukuki temeli bulunmayan kısıtlamalara maruz bırakılmasına seyirci kalamayız.

Bu sebeple, bu ulusal davada Türkiye ve Türk insanı bugüne kadar olduğu gibi, bundan sonra da Kıbrıs Türk'ünün yanında olmaya devam edecek, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyet'ini desteklemeyi sürdürecektir. Unutmayalım gerek Kıbrıs Adası'nda gerekse doğu Akdeniz'de barış ve istikrarın teminatı budur.

Her iki bayram da Yüce Türk Ulusuna kutlu olsun.

Prof. Dr. Tayfun Turgay
Rektör