Rektörümüzün 30 Ağustos Zafer Bayramı Mesajı

‘’Bugün, hiçbir dönemde esarete boyun eğmemiş Yüce Türk ulusunun şanlı tarihine altın harflerle yazdırdığı, sonunda da işgal birliklerinin ülkemizi büyük bir yenilgiyle terk ettiği emsalsiz bir kahramanlık destanını kutlamanın mutluluk ve heyecanını yaşıyoruz.

Bugün Başkomutanlık Meydan Muharebesi’nde kazanılan zaferin 99’uncu yıldönümü.  Bugünü 99 yıldır Zafer Bayramı olarak kutluyoruz. Bir sonraki yılda da bu benzersiz zaferin 100’üncü yılını kutlayacağız.

Sevgili öğrencilerim,

Unutmayalım, Gazi Mustafa Kemal’in önderliğinde 1919 yılında Samsun’da başlatılan İstiklal Mücadelesinin 26 Ağustos’taki Büyük Taarruz ve hemen sonrasında 30 Ağustos Başkomutanlık Meydan Muharebesi ile zafere taşınması, milletimizin vatan topraklarında bağımsız yaşama iradesinin tüm dünyaya ilanıdır. 30 Ağustos Zaferi aynı zamanda bu topraklardaki varlığımızın sonsuza kadar devam edeceğinin de bir teminatıdır.

Bu duygu ve düşüncelerle Aziz Milletimizin 30 Ağustos Zafer Bayramı’nı kutluyor, başta bu kutlu zaferi bizlere hediye eden Başkomutan Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere şanlı tarihimizin her döneminde bu toprakları bize ebedi vatan yapma uğrunda canını feda etmiş Aziz Şehitlerimizi rahmetle anıyorum.

Yüce Türk Ulusuna kutlu ve mutlu olsun’’

 

Prof. Dr. Tayfun TURGAY

Rektör